O násKontaktSmluvní podmínky Inex-Melissa Tour / GDPR / COOKIES
HomepageAktualityLast minuteSlevy a příplatkyDopravaSvozové trasy a transferySvozové trasy

Ostrov ITHAKA 2024 Letní dovolená 2024

Sarakiniko beach
Aspros GialosAspros GialosPlatis AmosSarakiniko beach
StavrosKaminia BeachVýchodní pobřeží z horAspros Gialos
Vathy FrikesJeskyně Nymf - VathyVýchodní pobřeží
VathySkinari
AlykesKourvouliaMynimata Beach

Stačí záloha 500 Kč/osoba.

Rozloha Ithaky činí 96 km2 a délka pobřeží je 101 km. Od sousedního otrova Kefalonie je oddělena úžinou, která je široká od 3 do 5 km. Ithaka je především hornatá z drtivé většiny porostlá lesy, háji a další zeleni. Řada malebných a poměrně hlubokých zálivů utváří zcela specifický obraz tohoto kousku země. Nejznámější je zátoka Molos, která se nachází přibližně v polovině ostrova a zařezává se tak hluboko, že v nejužším místě je Ithaka široká pouze 500 m. Nejvyšší hora ostrova Neritos dosahuje nadmořské výšky 809 m. Počet obyvatel cca 4.000, hlavní město Vathy (také Ithaki) s 2.500 obyvateli.   

Stručná historie:
Dle vykopávek a nálezů byla Ithaka obydlena již od konce třetího tisíciletí před naším letopočtem. Zájem archeologů o tento kousek země je dán úvahami o tom, že Ithaka byla ostrovem Odysseovým, který zde panoval ve 12. století př. n. l. a proslavil jej Homér ve svém známem eposu. Deváté století př. n. l. bylo pro ostrov stoletím prosperity, neboť jej Korinťané využívali jako významnou obchodní základnu. Další rozvoj pokračoval i v Archaickém, Klasickém a Helénském období. Po krátkém působení Benátčanů se stala Ithaka asi na 100 let významnou základnou pirátů. Poté byla Kolonizována Kefalóňany. Další historický vývoj byl úzce spjat s vývojem ostatních Jónských ostrovů. V roce 1864 byla Ithaka připojena k Řecku.

Pobyt:
Ostrov Ithaka je v souvislosti s hrdinou Homérova eposu Odysseem spojován s nezměrnou a věčnou touhou po domově. Nedostatek úrodné půdy přinutil obyvatele k tomu, aby se živili rybařením a mořeplavbou. Proto je námořní tradicí ostrov zcela prostoupen. V turistických průvodcích je Ithaka popisována jako líbezný a poklidný ostrov s mnoha krásnými zátokami a plážemi (většinou oblázky až hrubý písek) s křišťálově čistou vodou. Členitá a různorodá krajina je zárukou zajímavých tras, krásných výhledů a pozoruhodných míst. Určitě nelze pominout příjemné a vstřícné obyvatele. O Ithace je známo, že pláže jsou často mimo turistické oblasti a je nutno na ně docházet (někdy i více než kilometr) nebo dojíždět. V okolí hlavního města jsou to především pláže Sarakiniko, Filiatro, Gidaki, Minimata, Skinos, Litsos, Dexa. Na jihozápadě například pláž Kaminia. Na severovýchodě Afales a na severozápadě pláž Marmaka, dále jsou to malé pláže mezi  Frikes a Kioni. Na východním pobřeží pláž Polis a další pláže v okolí Agios Ioannis.

Stojí za to vidět:
Doporučujeme zapůjčit si auto nebo motocykl. Na Ithace je mnoho zajímavostí. Určitě stojí za to projít si hlavní město, které leží v hluboké zátoce, v jejíž ústí je ostrůvek Lazareto s malým kostelem a zbytky benátské věznice. Ve Vathy najdete archeologické muzeum. Na západ od Vathy můžete vidět jeskyni Nymf, kde Odysseus udajně ukryl při návratu své dary z cest. Asi 5 km západně od hlavního města na vrchu Aetos je možno vidět zbytky akropole ze 7. stol. př. n. l., tzv. Alalkomenes (Odysseův hrad). Asi 3 km jižně od Vathy leželo do 16. století hlavní město ostrova Paleochora. Četné nálezy na severozápadě ostrova u vesnice Stavros nasvědčují, že zde byl palác a město Odesseovo. V místním parku je také jeho socha. Na severozápadě jsou malebné zátoky s malými přístavy Frikes a Kioni. Pokud jedete od severu či jihu, doporučujeme trasu přes vesnici Anogi. Budete odměněni jedinečnými výhledy na Ithaku, sousední ostrovy a okolní krajinu. Několikrát denně je zajištěno lodní spojení s Kefalonií, Lefkadou. Mezi Ithakou a pevninou nebo Peloponésem minimálně 1 x denně.