HomeO násKontaktAktuální počasíSmluvní podmínky
HomepageAktualityLast minuteSlevy a příplatkyDopravaVýletyVyberte si

Ostrov PAXI 2018 Letní dovolená 2018

Stačí záloha 500 Kč/osoba

 LETECKÉ POBYTY

Sedm námořních mil jižně od ostrova Korfu a 12 námořních mil západně od Pargy leží nejmenší Jónský ostrov Paxi. Ačkoliv činí jeho rozloha jen 20 km2 (maximální délka 11 km a maximální šířka 4,8 km), tolika krásnými zátokami s křišťálově čistou vodou, tajuplnými jeskyněmi, zajímavými skalními útvary, jiskřivými plážemi, které zde defilují jedna za druhou, zelení kam jen oko pohlédne, svým poklidem, harmonií a pohodou vydá za celé prefektury. Při Vašich toulkách po tomto malém ráji kdy projíždíte háji stříbrných olivovníků, voňavými piniovými lesíky, kráčíte od jedné úžasné vyhlídky ke druhé, užíváte si koupání v některé z nepřeberného počtu poklidných zátok, pak při posezení v malé taverně na pobřeží najednou zjistíte, jak Vás ta pohoda pohltila a jak nikam nespěcháte. Domorodci s pýchou v hlase říkají, že letní dovolená zde je nejlepším lékem na stres.

Podle mytologie byl ostrov Paxi kdysi součástí Korfu. Bůh moře Poseidon však hledal krásné a klidné místo kde by mohl žít s krásnou a milovanou Amfitrítou, kterou si vzal za manželku. A tak svým mocným trojzubcem oddělil nejjižnější část Korfu. Od těch dob je Poseidonův trojzubec znakem Paxi. Další verzí je, že Poseidon unaven na své cestě z Korfu na Lefkadu, vytvořil máchnutím mocného trojzubce z mořské pěny ostrov, aby si zde na chvíli odpočinul.

Na Paxi žije trvale 3.000 obyvatel, z toho cca 500 v hlavním městě Gaiosu. Hlavním předmětem jejich obživy je výroba a prodej olivového oleje, který je považován za jeden z nejlepších v Řecku, dále rybolov a v posledních několika letech i cestovní ruch. Východní pobřeží Paxi je pozvolné a velmi členité a v dlouhé řadě malých i větších zátok s plážemi od severu až k jihu snad každý najde to pravé místo jen pro sebe. Směrem na západ krajina dále stoupá, a zhruba v polovině ostrova – severozápadně od hlavního města – se vypíná nejvyšší vrchol Agios Isavros, který dosahuje nadmořské výšky necelých 250 m. Západní pobřeží se strmými útesy je pak přehlídkou tvůrčího potenciálu přírody. Vysoké skály s řadou malých či větších jeskyní z nichž nejznámější jsou jeskyně Ortholithos s velikým skalním monolitem před vstupem, jeskyně Ypapandi, která je přírodním útočištěm středomořského tuleně, dále jeskyně Erimitis, údajné sídlo Poseidona a jeho ženy. Unikátní je také skalní brána Trypitos a řada dalších pozoruhodností.

Historie Paxi je neoddělitelnou součástí historie Korfu. První zmínka pochází z roku 229 př. n. l. v souvislosti s bitvou mezi Korfu a Illyrskými piráty. Bezpochyby největší vliv však na ostrov měla nadvláda Benátčanů, která trvala více než 400 let. Byla zde v roce 1428 postavena pevnost na ostrůvku Agios Nikolaos u vjezdu do hlavního města a také pevnost Dialetos u Lakky. Benátčané zde zavedli pěstování oliv a výrobu oleje a bylo zde postaveno více než 150 lisoven. Dnes je na ostrově téměř 500.000 olivovníků a většina lisoven je již pobořena. Roku 1537 se u Paxi konala námořní bitva mezi flotilou pod vedením Andrea Doria a Turky. Roku 1797 přešel ostrov pod nadvládu Francouzů. Proti této nadvládě se místní obyvatelé roku 1810 vzbouřili a za to jich bylo 7 popraveno a řada z nich uvězněna. Od roku 1817 byl ostrov pod nadvládou Britů a v roce 1864 byl připojen s ostatními Jónskými ostrovy k Řecku.

Na celém ostrově je celkem 54 vesnic a usedlostí a bylo by hříchem si některé během Vašeho pobytu neprohlédnout. Ať je to hlavní město Gaios se 2 ostrůvky Panagia a Agios Nikolaos, které střeží vjezd do malebného přístavu, Lakka na severu ostrova (druhá největší obec), Loggos na severovýchodě (třetí největší obec) či kteroukoliv další. Zcela jistě stojí za pozornost většina ze 64 udržovaných kostelů s řadou fresek a vzácných ikon. Určitě nepřehlédnete zčásti pobořené větrné mlýny, které tvoří dominantu mnoha kopců (je jich zde 20) a nejstarší z nich pochází ze 17. století. Milovníci koupání, vodních sportů, potápění a rybaření rozhodně také nepřijdou zkrátka. Desítky nádherných a poklidných pláží s křišťálově čistou vodou zlákají zcela jistě každého. Také si můžete půjčit motorový člun a objevovat skrytá a opuštěná místa, na která se suchou nohou nedostanete a nelze také nezmínit fakt, že ostrov a jeho okolí jsou vynikajícími revíry pro potápění.

K Paxi patří řada dalších ostrovů a ostrůvků. Na jihu je to například ostrov Moggonissi, na který se dostanete přes krátký most. Je zde jediná pláž s jemným žlutým pískem a dále sousední ostrůvek Kalchionissi. Nejzajímavější a nejkrásnější je však ostrov Antipaxi, který je od Paxi vzdálen 2 námořní míle na jih. Jeho rozloha je pouhých 5 km2, jsou zde jenom 2 osady Ano Horio a Kato Horio (horní a dolní vesnice) a žije zde cca 120 obyvatel, kteří se živí pěstováním vína (místní víno je prý jedinečné), chovem ovcí a lovem ryb. Vody okolo ostrova a na bílých plážích (písek až hrubý písek, oblázky) jsou jiskřivě modré a čisté a požitek z koupání uprostřed klidu, daleko od ruchu měst, je jedinečný.


(*) Faros
Paxi / Gaios
 od 10.790 Kč/os.
Letecky 11/12 dní