HomeO násKontaktAktuální počasíSmluvní podmínky
HomepageAktualityLast minuteSlevy a příplatkyDopravaVýletyVyberte si

Ostrov KRÉTA 2018 Letní dovolená 2018

Balos
Spojenecý hřbitov ze II. SV, SoudaChaniaChaniaChania

Soutěska SamariaSoutěska SamariaSpojenecký hřbitov II. SV, Souda
ChaniaChania
ChaniaFalassarna BeachFalassarna BeachFalassarna Beach
Falassarna BeachFalassarna BeachFalassarna Beach

Stačí záloha 500 Kč/osoba

LETECKÉ POBYTY

Až na nejjižnější výspě Evropy, na křižovatce mezi starým kontinentem, Afrikou a Asií leží omýván na severu Krétským a na jihu Lybijským mořem, pátý největší ostrov Středozemního moře – Kréta (8.331 km2, šířka od 12 do 57 km, délka 260 km, délka pobřeží 1.046 km). Kréta je ostrov s dlouhou historií, hluboce zakořeněnými tradicemi, bohatou civilizací, krásným mořem, různorodou krajinou. Díky tomu, že je zde ročně téměř tři sta dnů slunečního svitu, je zdejší podnebí považováno za nejpříznivější v Evropě. Správně je Kréta členěna do čtyř prefektur (nomos) – Chanie, Rethymno, Heraklion, Lasithi (Agios Nikolaos) v nichž celkem žije více než 500.000 obyvatel.

       Charakteristický vzhled ostrova tvoří tři krasové horské masívy. Na západě je to Lefka Óri (Bílé hory) 2.452 m n.m., ve střední části  Óros Ídi 2.456 m n.m. a na východě pohoří Óros Díkti  2.148 m n.m. a je zcela běžným jevem, že na nejvyšších vrcholcích leží sníh po několik měsíců. Najdete zde náhorní planiny, jeskyně, jedinečné soutěsky, husté lesy, krásná sladkovodní jezera, místa s neopakovatelnými výhledy, krásné pláže, středověké pevnosti, historické památky, rušná města, horské vesnice, v nichž se zastavil čas před mnoha a mnoha lety, a kde ještě dnes žijí pamětníci krevní msty. Putujete-li po Krétě, velice snadno Vás napadne, že nejste na ostrově. Stává se, že cestujete i několik hodin a moře nezahlédnete. 

     Ostrov je také významným producentem kvalitního olivového oleje a oliv a díky příznivému klimatu se zde pěstují kromě běžného ovoce a zeleniny také banány, pistácie, avocado, kiwi, jedlé kaštany a řada bylin pro farmaceutický průmysl a kosmetiku.

     Archeologické výzkumy potvrdily, že Kréta byla obydlena od počátku neolitu (6000-2600 př. n. l.), pak následovalo období rozkvětu a všestranného rozvoje, které trvalo 1500 let a známe jej jako Minojské období (2600-1100 př.n.l.). V těchto časech byly postaveny paláce v Knossu, Festu, Malii, Kydonii aj. Další rozvoj byl zastaven přírodní katastrofou způsobenou sopečnou činností vulkánu Thira (Santorini), která kolem roku 1450 př. n. l. těžce zasáhla a poškodila celou Krétu. Takto oslabená byla snadným cílem invazí Achájců a Dórů a postupně upadala. V roce 67 př.n.l. byla dobyta Římany, kteří zde vládli až do r. 330 n.l. Postupně přicházela nadvláda Byzantské říše, vláda Saracénů (byla prohlášena nezávislým arabským státem) a následné osvobození Byzancií. Opětovný hospodářský a kulturní vzestup a rozkvět přinesla Benátská nadvláda (1205-1669), následovalo období tureckého panování a další vývoj dospěl až k připojení Kréty k Řecku (květen 1913). Temným místem novodobé historie Kréty je přepadení a okupace ostrova fašistickými výsadkovými a námořními silami (20. – 28.5.1941), tzv. bitva o Krétu, v níž padly tisíce spojenců, Řeků i okupantů (spojenecký hřbitov v zátoce Souda a německý hřbitov u Maleme). Severně od Kréty také proběhla největší námořní bitva II. Světové války ve Středomoří, tzv. bitva u Matapanu.

     Ale dovolená na Krétě, to zdaleka není pouze historie. Přírodní krásy, pozoruhodná místa, jedinečné pláže, restaurace s místními specialitami, obchody, bary atd. zde tvoří harmonický celek, jehož hlavní ambicí je uspokojit nároky téměř každého.

     Jste-li příznivci koupání, relaxace a odpočinku, jsou Vám k dispozici krásné pláže, bazény, vodní parky. Dáváte-li přednost poznání, nabízí Vám Kréta tolik možností, že to za jeden pobyt zcela určitě nemůžete stihnout. Ať jsou to paláce z  Minojské éry, antické vykopávky (Górtys),  středověké pevnosti (Chania, Gramvusa) a hrady (Spinalonga), paláce (Festos), přírodní zajímavosti (soutěska Samaria) a unikáty, muzea, kláštery a dlouhá řada dalších.

CHANIA
Chania, hlavní město západní prefektury, je druhým největším na Krétě a jedním z nejhezčích měst Řecka. Byla postavena na troskách starobylé Kydonie a byla svědkem mnoha zničujících útoků, cizáckých nadvlád a úpadků. Stejně tak prožila období rozkvětu, blahobytu a  vzestupu, která zanechala své stopy v podobě staletí přetrvávajících pevností, hradeb, klášterů, domů atd. Ve městě žije 52.000 obyvatel a v turistické sezóně se tento počet zdvojnásobuje. Navštívíte-li Chanii alespoň jednou, rozhodně Vás tento zájem turistů nepřekvapí.  Najdete zde od všeho něco. Určitě by však Vaší pozornosti neměla uniknout přístavní pevnost Firca (pojmenována Turky, firka = dům), Archeologické muzeum, Benátská loděnice, Katedrála Panny Marie (v době turecké okupace přeměněna na továrnu na mýdlo), Mešita Kioutsouk Hassan, městská tržnice,  Válečné muzeum, kostel Máří Magdalény, Hodinová věž, Námořní muzeum a další. Zajímavá je také zátoka Souda, největší a nejlépe chráněný přírodní přístav ostrova (za II. světové války zde kotvilo spojenecké válečné loďstvo, nyní turistický, obchodní a vojenský přístav). 
      Velice příjemné je také posezení v některé z nekonečné řady idylických restaurací podél přístavu nebo ve městě, kde můžete ochutnat, kromě jiného, také krétské a rybí speciality.
      Do Chanie se dostanete snadno veřejnými autobusy, které jezdí poměrně často (cena z Platanias či Agia Mariny cca 2,5 – 3 EUR/osoba) nebo taxíkem (cca 13 EUR).

Jihovýchodní část Kréty se též nazývá Lasithi. V této oblasti nabízíme ubytování mezi hlavním městem oblasti Ierapetrou a letoviskem Makrigialos, které zakončuje tuto turistickou oblast. Celá oblast je dlouhá přibližně 26 kilometrů a skládá se z několika letovisek. Výhodou je dobré autobusové spojení mezi letovisky a Ierapetrou. Letoviska v této oblasti přitahují návštěvníky svými krásnými plážemi, které jsou tvořeny oblázky nebo jedinečným černým pískem. Ierapetra je největším turistickým střediskem Lasithi a je zároveň nejjižnějším městem celé Evropy. Leží v nejužším místě ostrova Kréta, kde je to k severnímu pobřeží jen 14 km a trvale zde žije kolem 8000 obyvatel. Symbolem města je Benátská pevnost ze 17. století, která se vypíná na západní straně přístavu. Na přímořské promenádě je mnoho taveren, kaváren, barů a obchůdků. V porovnání s některými vyhlášenými velkými letovisky na severu Kréty, je zde opravdu božský klid a panuje pohodová nálada. Letovisko je tak vhodné pro rodiny s dětmi a všechny, kteří jsou rádi daleko od ruchu velkoměsta. Navíc zde panuje příjemné klima a stálé počasí. Najdete zde ideální podmínky pro strávení klidné a ničím nerušené dovolené u moře. Ierapetra je ideálním výchozím bodem pro poznávání východní Kréty a dá se odsud podniknout spoustu zajímavých výletů. Z přístavu můžete vyplout výletní loďkou na 15 km vzdálený ostrov Chrisi. Pyšní se především krásnými plážemi s bílým pískem a křišťálově čistou vodou a jedinečným cedrovým lesem. Ostrůvek Chrissi je tak považován za nejjižnější přírodní park v Evropě.

Za návštěvu určitě stojí známá pláž Vai, kterou najdete na nejvýchodnějším cípu Kréty. Tato pláž je jediná palmová pláž na Krétě, v některých materiálech se uvádí, že je zde až 5000 palem. Dalším zajímavým místem je pláž Kato Zakros. Kato Zakros je velmi klidné a hezké místo s dlouhou pláží. Celá oblast je tvořena malým zálivem a pláž se táhne po celé jeho délce. Na některých místech je naprosté soukromí a klid, jiná místa nabízejí možnost her a společenského života. Přímo nad středem pláže je několik malých a útulných taveren. Vzhledem k šířce pláže a jejímu velmi mírnému svažování je místo ideální i pro rodiny s dětmi. 

 

 


(*) Chrisselen
Kréta / Platanias
 od 9.840 Kč/os.
Letecky 11/12 dní