HomeO násKontaktAktuální počasíSmluvní podmínky
HomepageAktualityLast minuteSlevy a příplatkyDopravaVýletyVyberte si

Ostrov KEFALONIE 2018 Letní dovolená 2018


Stačí záloha 500 Kč/osoba

LETECKÉ POBYTY  

Kefalonie je šestý největší ostrov v Řecku (rozloha 781,5 km2, délka pobřeží 250 km) a spolu s Ithakou a přilehlými ostrůvky tvoří největší prefekturu v jónském souostroví. Nebývalá členitost pobřeží, unikátní přírodní scenérie, krásné pláže, pestrost vegetace, výskyt vzácných živočichů, ale i velikost a historie tohoto ostrova, kde se příroda skutečně vyznamenala, zaujmou snad každého. Kefalonie je tak spojením okouzlující dovolené u moře s bezpočetem námětů pro Vaše výlety.

Ostrov s cca 38 000 obyvateli je převážně hornatý, s největším pohořím Enos, jehož vrchol Ainos (Mega Soros) dosahuje nejvyšší nadmořské výšky mezi Jónskými ostrovy 1 628 m. Po poměrně slušné asfaltové silnici, která postupně přechází v neudržovanou cestu, můžete dojet přírodní rezervací s lesy chráněných kefallonských jedlí až téměř na vrchol této hory. Neopakovatelný pohled, s blízkým i vzdáleným okolím jako na dlani, bude odměnou za Vaši náročnou cestu. V antice byla na vrcholu Ainosu významná Diova svatyně, z níž se díky několika zemětřesením nic nezachovalo.

Kefalonie je rovněž charakteristická řadou úrodných planin, na nichž se díky vysokému počtu slunečných dní daří vinné révě, z níž se vyrábí věhlasné místní víno Robola. Obecně je známo, že poptávka po této značce v celém světě několikanásobně převyšuje nabídku. Díky rostlinné a živočišné výrobě a především lodní dopravě si Kefalonie od dávných dob zachovává ekonomickou nezávislost. Proto je turistický průmysl pro většinu Kefalloňanů sice vítaným, rozhodně však ne nezbytným zdrojem příjmů.

Dle mythologie dostal ostrov své jméno podle athénského vůdce a válečníka Kephalose. Další verze říká, že díky své velikosti a politickému významu byl tento ostrov vždy považován za přirozeného zástupce (hlavu) všech Jónských ostrovů (řecky hlava = kefáli).

Kefalonie je často nazývána ostrovem kontrastů a pokud uvidíte alespoň některá zajímavá místa, dáte nám za pravdu, že zcela oprávněně. Například jedinečný geologický fenomén – mořské mlýny Katavothres na špičce poloostrova, na němž leží hlavní město Argostoli (cca 10 000 obyvatel). Poháněcí silou byla mořská voda, která se řítila průrvami ve vápencových skalách do neznámých hloubek a vycházela na světlo až na východním pobřeží ostrova u vesnice Karavomilos nedaleko od Sami. Cesta těchto vod byla objevena až v roce 1963 rakouskými geology, kteří vodu v Katavothres obarvili a ta se pak po 14 dnech objevila právě u Sami. Původní síla těchto proudů, které poháněly obrovská mlýnská kola, byla zničena zemětřesením v roce 1953. Další zajímavostí je tzv. bezedné jezero Avythos (též Akoli) nedaleko vesnice Agios Nikolaos. Budete-li unaveni cestováním a žhavým sluncem, máte jedinečnou příležitost ponořit se do chladivého nitra země a obdivovat zde v krápníkových jeskyních Drogarati (Dračí jeskyně) nádherné stalagmity a stalaktity. Stáří jeskyně se odhaduje na 150 miliónů let. Díky perfektní akustice se zde pořádají hudební koncerty. V jeskyni Melissani u vesnice Karavomilos, která byla objevena až v roce 1953, kdy se zřítila při zemětřesení její klenba, můžete absolvovat prohlídku loďkou po jezeru. Sluneční paprsky, které sem pronikají hrají s vodní hladinou jezera udivující hru barev. Dalším výjimečným úkazem na jižním výběžku poloostrova Pali byla pohybující se skála, jejíž pohyb se vždy zrychloval, bylo-li moře rozbouřené. Po zemětřesení byl tento pohyb rovněž zastaven. Do pohybu se však podle geologů dala sousední menší skála. Nejbližší osada se jmenuje Kounopetra (řecky pohybující se kámen).

Zcela určitě za pozornost stojí neobvyklý úkaz ve vesnici Markopoulo na jihovýchodě ostrova, kde se vždy při oslavách svátku Nanebevzetí Panny Marie dne 15. srpna objevují v blízkosti místního kostela a zvonice stovky neškodných hadů s křížkem na hlavách. Cílem mnohých z nich je stříbrná ikona Panny Marie s Jezulátkem. Místní obyvatelé považují tyto hady za znamení štěstí, snaží se jim pomáhat a chránit je. Pouze několikrát se hadi neobjevili – v období německé okupace Řecka a vždy před zemětřesením. Velmi často se na ostrově také setkáte s rozbořenými domy či celými vesnicemi, které obyvatelé po zemětřesení opustili a několik metrů od nich stojí domy nebo vesnice zcela nové a život zde pulsuje, jako by se nic nestalo.

Jako jeden z mála Jónských ostrovů se může Kefalonie pochlubit bohatou historií s řadou památek, z části bohužel zničených několika zemětřeseními. Nálezy nástrojů prvních obyvatel ostrova pocházejí z období asi 50 000 let př. n. l., můžete vidět mykénské hroby, zbytky antických staveb apod. Největšího rozkvětu ostrov dosáhl v 6. a 5. století př. n. l., kdy existovaly čtyři samostatné městské státy – Pali, Krani, Sami a Proni. Měly vlastní správu a dokonce i vlastní měny. Spojovaly se vždy v době ohrožení, (Thukydides tehdy označoval Kefalonii jako Tetrapolis). Zajímavá je rovněž návštěva středověkých pevností – pevnost Agios Georgios ze 13. století nedaleko hlavního města, vvobci Kastro. Zde kdysi bývalo kvetoucí hlavní město ostrova. Dále benátský hrad s opevněním nad vesnicí Assos (severozápad ostrova) či klášter Sv. Gerassima, významného poutního místa věřících z celého Řecka. Každopádně doporučujeme návštěvu Archeologického muzea a Historického a folklorního muzea v Argostoli, kde získáte ucelený přehled o historii a inspiraci pro řadu dalších výletů. Zajímavá je i místní knihovna "Korgalenios", jedna z největších v Řecku. Hovoříme-li o Kefalonii, není možné se nezmínit o překrásných plážích, většinou dosud nepřelidněných (Myrtos, Makris Yalos, Platis Gialos, Katelios, Skala, Kaminia, Lourdata, Agios Thomas, Avithos, Sami, Antisami, Lepeda, Petani, Xi a řada dalších). Jónské moře ani zde nezůstává nic dlužno své barevnosti a čistotě. Na řadě pláží můžete vidět Modrou vlajku Evropské unie, osvědčující mimořádnou čistotu vody (např. pláž ve Skale), a to vše uprostřed překrásné subtropické přírody omamující barvami a vůní.

Mobilní telefony
Vzhledem k hornatému charakteru ostrova je zde řada míst bez signálu či se signálem slabým. Jde zejména o sever ostrova a některá místa v oblasti pohoří Enos.


(*) Zacharula
Kefalonie / Lassi
 od 12.790 Kč/os.
Letecky 11/12 dní
(*) Summer Sun
Kefalonie / Skala
 od 11.790 Kč/os.
Letecky 11/12 dní